Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
По повод на публикуванотов

ТОЛЕРАНТНОСТТА Е ПРИСЪЩА НА МЪДРИТЕ ХОРА

Гоце Йонков


В последния си брой в. "Народна воля" помести материал със заглавие "Етническият мир в България се поддържа преди всичко от малцинствата". Автор е главният редактор на вестника г-н Ян Пирински. Той със самото заглавие показва какво иска да каже на читателите. Това ме подтикна да споделя някои мои бегли наблюдения по повдигнатия проблем.

От много време управляващите в България употребяват израза "етнически модел". Според мен това е един кух израз. Хората желаят да живеят в мир, да се разбират и да си помагат независимо какви са – турци, македонци, роми, власи и т. н. Отношенията между тях не могат да се вместват в модели. Да ги моделираш, това означава да вкарваш самия живот в някакъв калъп. Това е невъзможно. Властниците с думите етнически модел по-скоро заплашват: внимавайте, вие сте ни в ръцете и ще правите това, което ви казваме, иначе знаете какво може да стане!
Но да погледнем какво е съдържанието на етническия модел.
1. Всички малцинства трябва да осъзнаят, че държавата, в която живеят, не е тяхна държава. Те се намират в нея по волята на мнозинството и затова не трябва да имат никакви претенции. Въпреки че официално се говори, че България е и тяхна родина, етносите е нужно да си знаят мястото – в ъгъла, и много - много да не го напускат.
2. Етнически български модел означава, че се дават някакви права на един етнос, за да измива лицето на България пред Европа и пред света и да показва, че в нея се почитат правата на малцинствата. В случая тази роля се пада на турското малцинство. Дава му се право да си има партия. Оказва се, че в нея ръководни кадри са (според писанията и говоренето по медиите) бивши (дали са бивши?) кадри на Държавна сигурност. Което означава, че турската партия е боен резерв на БСП. И ако разгърнем страниците на политическия живот в нашата страна, ще видим, че в началото тихичко, а в последните години и явно ДПС определя много линии в политиката във и на България.
В същото време на турското малцинство се отпускат някакви си мижави 10 минути телевизионно време (пак за пред света), а останалите политически партии абдикират от районите с преобладаващо турско население. Това вече се признава официално и от големи политически фигури. Тази абдикация означава, че тихомълком се предоставя територия на върхушката на ДПС, а самото население се държи на празна ясла и минусови култура, образование и духовност.
3. По отношение на ромското малцинство се прилага специална тактика: разрешава му се да си прави някакви партии и организации, но какво точно вършат те и какво са направили досега – не е ясно. По вестници и телевизии открито се пише и говори, че голяма част от парите, давани за интеграция на ромите от държави от Европа и от международни организации, изчезват в нечии джобове, но виновни и наказани няма, интеграцията на ромите към обществото никаква я няма, а циганията все повече се задълбочава. Докога? Етническият модел не дава отговор на този въпрос.
4. Говори се, че в България имало арменци, евреи, власи, каракачани, помаци и др., но никой не е чувал те да се борят за права и свободи. Има ли ги, няма ли ги тези народности? Май че ги има, но са така дълбоко скрити в българския етнически модел, че и сами не могат да се намерят. Само от време на време по някоя медия прозвучава самотен глас на арменец или евреин, че се чувства по българин от някои българи. Това ми звучи некрасиво, а и какво означава "по" или "най", когато се говори за народност, не ми е ясно.
5. И идва ред на нас – македонците. Всички знаят, че ни има: когато стане въпрос за рязкост в характера и прямота, за място на раждане, мнозина казват, че сме македонци; когато става въпрос да ни дадат правата и свободите съгласно международните документи, ратифицирани и от България, се заявява, че македонци не е имало, няма и не може да има. Независимо че хиляди се самоопределяме като македонци, независимо че искаме да си регистрираме партия и организации, независимо... И това е характерна черта на българския етнически модел – да определя кой го има, кой го няма!
6. Твърдо се заявява, че в България етнически малцинства няма. Имало етнически групи. На пръв прочит това звучи като "не по врат, ами по шия". Но истината е друга. В международния речник и в международните документи се говори за права
и свободи на етническите малцинства – не се говори за права и свободи на някакви си групи. Така хитро и нагло българските властници се измъкват от своите задължения към малцинствата. А по отношение на македонците продължава многогодишният геноцид. И това влиза в българския етнически модел.
От всичко, което се каза дотук, става ясно, че етническите малцинства в България нямат нужда от етнически модели, а се нуждаят от признаване, от човешко разбиране, от грижи от държавата, от съхраняване на тяхната идентичност и от развиване на тяхната култура. И от мирна и ведра обстановка!
Казах мирна, та си помислих кой работи за запазването на етническия мир. Ясно е, че това не е етническият модел. Да видим какво става в живота.
Преди време общински съветник от един голям град заяви, че македонците трябва да бъдат разстрелвани по улиците. (Съвсем в духа на потъналия до шия в човешка кръв престъпник, терорист и убиец Иван Михайлов!) От време на време се надига вой македонците да си ходим в Македония. Към този вой се присъедини и един комунистически диктатор, навлякъл демократични одежди и пак удобно се настанил в управленско кресло, но забравил, че пътят му към върховете на властта тръгна от един от дяловете на Македония – Пиринския, и не осъзна, че македонците от този дял са си у дома, на своя земя, и ненапразно тук е родното място на ПИРИН. Някакъв си психопат пък призова на македонците в България да им бъде отнемано гражданството...Но дано с разстрелите, затворите, изселването и интернирането на македонците най-сетне да е приключено. И не мога да обясня как тези неща се връзват с българския етнически модел и със запазването на етническия мир...
Но нека се обърнем към днешния ден и да видим какво става. Настоящият министър-председател щом взе властта се зае да намери служба на най-добрия си приятел. Този приятел се оказа националшовинистът по рождение, по професия и по призвание Божидар Димитров. Премиерът го направи министър на българите по света. Този факт разкри истинското лице на самия Бойко Борисов – ако имаше нужда от такъв министър, то би било правилно той да бъде министър на българските граждани по света. Но не! Автоматично всички хора от етническите малцинства в България, поели по света по различни причини, бяха зачертани!
Е, заради мръсното му минало (и не дотам чистоплътните му прояви като министър) това същество изчезна от Министерския съвет, а заместник не му беше назначен. Това говори каква нужда е имало от него и каква полза е донесъл!
Самият премиер разкри напълно и обрисува своя образ в дните преди последното преброяване, когато с лека ръка и с удоволствие срина кариерите, обърка съдбите и смачка достойнството на няколко служители на Националния статистически институт, защото бяха отчели и се съобразили с една реалност – съществуването на македонци и помаци в България.
Да отричаш реално съществуващите етнически малцинства в България, да всяваш страх и ужас в тези малцинства и в тези, които ги признават, да мачкаш хора само за това, че съвестно си изпълняват задълженията – това според кой етнически модел е и как съдейства за запазване на етническия мир!?
Да кажем и нещо друго. Ние, македонците, години наред се борихме да си регистрираме наша организация, а по-късно и партия. Накрая успяхме – ОМО "Илинден" – ПИРИН получи официална регистрация. Но за кратко. Надигнаха се тъмни субекти, взеха превес и ни отнеха регистрацията. Сега отново чакаме решенията на Страсбург.
В същото време на върховистка партия й бе дадена зелена светлина и вече години наред тя разнася националистическа воня не само в България, но и по Балканите. Това се стори малко на властниците и се пръкна официално и втора националшовинистическа отрова – "Атака".
Две партии (ако не броим и роилата се върховистка – НИЕ), които открито заявяват, че работят за "обединена България в обединена Европа" – сякаш живеят в отдавна отминали векове, сеят вражда и омраза към етносите, изповядват някакъв "модерен национализъм" (в който най-модерното е това, че е ретрограден), вещаят скръб, кръв и сълзи за всички мирни хора в България и в съседни страни. И това ли е част от българския етнически модел? А кой ще страда най-много, ако етническият мир бъде взривен? Пак обикновените хора, разбира се! Без разлика на пол, вяра, религия, възраст, ум, етнос... Както винаги е било. (Ами ако и други страни приведат в изпълнение такъв девиз и тръгнат "обединени" да влизат в Европа – дори една Турция стига да унищожи сума ти свят – само след Османската империя са се родили 22 държави!)
Както е известно, в средата на юни т. г. на магистрала "Тракия" стана тежка катастрофа с много жертви. Минаващи в коли спирали и оказвали помощ на пострадалите. Сред спасителите се оказал и един македонски гражданин. Той светкавично получи и българско гражданство, след като (по негови думи, прозвучали от телевизионния екран) чакал за него няколко години (3 или 4). Стана и телевизионен герой и телевизиите го показваха как се мотае и не знае какво да прави, но това е друга тема.
Възникват въпросите: защо толкова дълго е чакал този македонец за българско гражданство – не е имал право, не го е заслужавал или пък някой бюрократ не си е свършил работата както трябва? Ако са първите две неща, как така светкавично се оказа, че има право и че е заслужил, а ако е третото – защо няма наказан чиновник за неправилното протакане?
И друго: съгласно член 98 (9) от Конституцията на Република България президентът дава българско гражданство, ако според член 104 не е възложил това задължение на вицепрезидента. А и тук с това гражданство на преден план излезе премиерът. Как става това? Спазват ли се конституцията и законите в тази държава!?
Нека си припомним, че преди известно време една гражданка на Македония реши да се развежда и обиди македонски съд. Пак светкавично зад нея застанаха българските медии (пръв бе в. "Струма"), бе задействана на пълни обороти и на пълна мощност машината за лъжи, фалшификации, демагогия и промиване на мозъци. Въпросното създание бе провъзгласено за българка, на крака го посрещна премиерът, разцелува се с министъра на външните работи на Република България (сякаш бе особа от висшия политически живот на някоя държава). За кратко бе покровителствана от ГЕРБ, намеси се набързо и ВМРО (върховисти), докато тази "българка" – по-голяма и по-заслужила и от Райна Княгиня – намери истинското си гнездо и се приюти под крилото на "Атака". (Краставите магарета през девет баира се подушват – така гласи една българска пословица.) И когато в София пред джамията атакистите правеха опит да запалят етническия мир в България, позлатилата се Спаска Митрова скандираше "Тук е България!" При такива случаи се казва: "Аман от платени патриоти!"
В дните след споменатата катастрофа по телевизиите бяха показани свестни мъже, като един от тях е пътувал непосредствено зад катастрофиралия автобус, а друг – срещу автобуса, в другото платно на магистралата. И двамата са станали очевидци на бедата, не били потърсени за свидетели, обадили се на полицията, но оттам не им било обърнато никакво внимание. И как да им се обърне внимание, след като "големците" били заети спешно да спечелят още един българин от Македония, а медиите пък имали за задача да отразяват титаничните им усилия...
И това ли влиза в рамките на българския етнически модел?? Това ли е средството на някои объркани личности за запазване на етническия мир – да делят хората на "най" българи, на "по" българи, на обикновени българи и на малцинства? Както ясно личи, най-висша категория са българите, но от Македония! Ако ви харесва!
Няма как да не спомена и за демонстрираната мозъчна недостатъчност у някои, работещи във в. "Уикенд". Всеизвестно е, че този вестник е флагман на жълтата преса у нас, но все пак и "жълтото" би трябвало да има някакви граници. Става въпрос за писаното в "Уикенд" от 18 – 24.VI. 2011 г. Още на първа страница горе, над главата, привлича вниманието едрата отправка: "Автобусът убиец – мъст на турци за джамията?" И под него: "Версия. Конспиратори подозират заговор на мюсюлмани в жестоката катастрофа."
Посочено е, че е версия – за застраховка, разбира се. По-нататък се поместват съчиненията и съмненията на някой болен мозък, че вината за катастрофата е на турци. Това е като да си играеш с огън край бензоколонка, докато си пълниш резервоара на колата с бензин. Какво? Казвате, че това може да направи само някой луд? А как бихте нарекли човек, който уж неволно ни поднася някаква измислена мръсна и долна клюка, не усещайки, че посяга на етническия мир? По какво се различава този "вестник" от онези, които започнаха да хвърлят яйца по невинни и беззащитни мирни хора, шепнещи молитви, и продължиха с палене на молитвените им килимчета? И се криеха зад някакви патриотични лозунги, като че ли не разбираха, че огънят от тези килимчета може да обхване България. От коя страна на барикадата сте, господа от "Уикенд"? Ако имате някакви доказателства – представете ги на прокуратурата. Ако нямате – не дърпайте дявола за опашката! А след това писание защо прокуратурата не се намеси и не запита може ли така гламаво да се играе една опасна игра?
Преди няколко години, когато ПИРИН се бореше да върне регистрацията си, в студиото на една кабеларка някакъв си водеше диалог с върховист. И този нещастник, мислещ себе си за журналист, зададе на върховиста въпроса: "А имате ли сигнали дали македонистите не готвят атентати?" Представителят на ВМРО се замисли дълбоко и след това отговори: "Не, нямаме такива сигнали засега!" Това, че ВМРО (върховисти) работи в тясна връзка и под ръководството на Държавна сигурност, е ясно. (Та нали и лидерът им си призна, че все още е агент на ДС!) Но кой идиот (да ме извинят болните хора!) назначи в телевизия себеподобен и му даде микрофон и екран!? Само с един въпрос този малоумник хвърли страшно тежки обвинения към македонския етнос, който винаги е бил – и в най-тежките си времена! – лоялен и към България, и към всички граждани на България! И единствената му цел е да бъде мир, разбирателство, сътрудничество с хората в страната и с нейните съседи. Въпроси като горния, по-скоро внушения, в духа на българския етнически модел ли са и работят ли за запазване на етническия мир?
Нужно е категорично, ясно и силно да се заяви, че запазването на етническия мир преди всичко е дело и заслуга на малцинствата в България. И е крайно време те да получават всички права и свободи, на които по човешките и божиите закони имат право!
И да се види, че проблемите на България не идват от малцинствата. Проблемите са в калпавото управление, в управляващите, част от които са направени от "лош материал", в загиващото образование, в липсата на култура, в духовната нищета, във войнстващия националшовинизъм, превърнал се в държавна политика и водещ към пропаст. За да се тръгне напред, нужно е българското общество да се раздели с мегаломанията, с върховизма, с национализма – с всичко, което ни дърпа назад и ни скрива перспективата на утрешния ден. Мисля, че трябва да се започне с ликвидиране на двуличието: едни приказки и действия за у дома, а други – за Европа и света.
И с уважение и достойнство и малцинствата да станат фактори в премахването на проблемите, които ни измъчват и делят. В името на по-добрия утрешен ден, в името на мира сред нас, на Балканите, в Европа и света. Да сложим край на всички опити за пренаписване на историята – българска, балканска, европейска. Нека започнем да пишем за поколенията си бъдещата си история – обективно и честно. От днес!

И да се използва мъдростта, натрупана през вековете и от малцинствата. Да спрем да се осланяме на отровните приказки на разни учени недоучени. Защото повече от ясно е, че между мъдрия и учения има огромна разлика. Мъдростта е благоразумие и никога никого не подвежда. Докато ученият понякога се продава за паница леща – пари, служба, слава. И най-важното – мъдростта ни учи да бъдем толерантни към околните, учи ни да гледаме в бъдещето, да работим за него и да се готвим да го посрещнем с добро!

   НАРОДНА ВОЛЈА
КОЙ УНИЩОЖАВА ИСТОРИЧЕСКИТЕ ИСТИНИ? КОЙ ПРАВИ КОЩУНСТВО В БОЖИЯ ХРАМ?
Читај
КЪМ ВЪПРОСА ЗА НАРОДНОСТТА НА СТАРИТЕ МАКЕДОНЦИ
Читај
„...НЕ МОЖЕХ ДА СИ ОБЯСНЯ ОМРАЗАТА ИМ КЪМ МЕН ЗАРАДИ ТОВА, ЧЕ СЪМ МАКЕДОНЕЦ“
Читај
МЕМОРАНДУМОТ НА МАНУ, МПЦ-ОА И УКИМ ПОВИКУВА НА ОДБРАНА НА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ
Читај
СО БЛЕДСКИОТ ДОГОВОР БУГАРИЈА ПРИЗНАЛА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, НАРОД И МАКЕДОНЦИ, СЕ ШТО ДЕНЕСКА СПОРИ
Читај


Македонија пее

ВО ИЛЈАДА ДЕВЕТСТО И ТРЕТАТА ГОДИНА

Многу крвја многу солзи
земја натопија.
Многу лисја гора смени,
машка снага испи,
но по таја борба тешка
слобода ми блесна.

Во илјада деветсто и третата година
се создаде република,
прва на Балканот,
Македонска Република,
во славно Крушево.

Претседател први беше,
тој Никола Карев,
со македонски војводи,
сите илинденци,
Даме Груев, Питу Гули
и Јане Сандански.

За слобода загинаа,
славните војводи,
на македонците они,
завет оставија,
да се борат за слобода,
за Македонија.


БОЈОТ ЗАПОЧНАЛ ГОРЕ КРУШЕВО

Бојот започнал горе Крушево
горе Крушево, на Мечкин Камен.

Таму се бие тој славен јунак,
тој славен јунак, тој Питу Гули.

жените плачат децата пиштат,
а крв се лее, на Мечкин Камен.

Тој Питу Гули славен јунак беше,
славно загина за Македонија.



Our Name is Macedonia

ОМО ’Илинден’ - ПИРИН

Macedonian Human Rights Movement International

European Free Alliance

 
НачалнаЗа насАрхивЗа врзакаЛинкове
© 2007-2020 Народна Волја - Всички права запазени.
This website is hosted and under development by: TJ-Hosting